Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Český motokros - Drámo do poslední zatáčky

Neuvěřitelné se stalo skutečným. Ještě před čtrnácti dny bylo v areálu Dlouhá Loučka, půl metru sněhu. Tenkrát místní prorokovali, že na závodech se ještě bude prášit. Nevím jakým kouzlem to udělali, ale jejich prognózy se naplnily. První díl skládanky jménem „BUKSA/ADOS MOTOKROS 2013“ MMČR v motokrosu, se v Dlouhé Loučce odjel za úžasného jarního počasí.

 

Letos se jelo zbrusu novým systémem používaným i na světě. Třídy MX2 a MX1 jedou každá jednu samostatnou rozjížďku, ze které se kvalifikuje prvních 18 jezdců do velkého Superfinále. To je už nakombinované (20 jezdců MX2 a 20 jezdců MX1). A aby diváci viděli souboje o každou pozici, jsou jezdci motivováni finanční odměnou (celkem se mezi jezdce rozdělí 140tis.Kč). Jezdci, co se v první rozjížďce své třídy nevešli do zmiňovaných 18ti postupujících, šli do kombinovaného opravného Finále B (MX1 MX2). Z této jízdy postoupili do Superfinále vždy první dva z každé třídy. Systém třídy Veterán zůstal klasický dvou rozjížďkový. Bylo docela legrační sledovat zmatenost jezdců i diváku z tohoto systému. Samotnému mi trvalo, než jsem se zorientoval.

 

 

Kvalifikace

Po sobotních přeháňkách jsme se ráno probudili do blátivého dne. Ale jen co vykouklo sluníčko, bylo jasné, že bláto rychle vyschne. Proto nejrychlejší kola padaly až v samotném závěru kvalifikací.

Ve veteránech byl o 1,7 vteřiny nejrychlejším kvalifikovaným Jiří Pach.

V MX2 zabodoval obhájce titulu Marek Sukup, kterému osychající trať seděla, a zbytku ujel o 0,7 vteřiny. Těsně ho pak následovali Francouz Sullivan a Slovák Šimko. Naopak trať vůbec neseděla Francouzi Musquvinovi bratru slavného Marvina Musqvina, který skončil až na 10. místě.

Velmi našláplá byla třída MX1. Co jméno to pojem. Kvalifikace tedy byla o vteřinách. Celou dobu se na špici přetahovali Florent Richier, František Smola, Martin Michek a Filip Neugebauer. Nakonec první na rošt nastoupil Francouz Richier následovaný Michkem a Smolou.

 

Veterán

Ve třídě chyběl obhájce titulu Miroslav Kučírek, který pojede pouze dva závody MMČR. A tak Given that he recently fought with Orlando Bloom over model Miranda Kerr, if justin bieber baby pictures does have feelings for a model, we're thinking it's not Shanina. byla cesta pro ostatní otevřená. Start do první jízdy nejlépe vyšel Romanu Skalkovi. Ovšem během prvních kol se před něj dostal nejrychlejší kvalifikovaný Jiří Pach. Ten kolo co kolo zvyšoval svůj náskok a nikdo nepochyboval, že by nevyhrál. Jenže v posledním kole se stala osudová chyba. Ve sjezdu nezvládl nástrahy trati, upadl a zlomil si klíční kost. Vítězem se stal Dušan Kotrla a za ním Roman Skalka.

Ve druhé jízdě holeshot získal Michal Baborovský. Ten si ihned získal drobný náskok a uháněl k cíli. V předposledním kole se na lídra dotáhl Dušan Kotrla a začal souboj na krev. Několikrát si pozice vyměnili a v cíli byl nakonec šťastnější Kotrla. Třetím v pořadí byl Roman Skalka.

 

MX2

Finále A třídy MX2 naznačovalo, že Sukupa dnes nikdo neporazí. Získal holeshot a začal ujíždět. Jenže jeho plán zvítězit, mu chtěl zkomplikovat Tomáš Šimko. Předjel ho, ale Marek se nedal a předjetí mu vrátil. Nakonec do cíle dorazil se 14ti vteřinovým náskokem na Šimka a téměř půl minutovým na Borise Maillarda. Skvěle se ve své premiéře předvedl Vašek Kovář, který dojel na 8. místě po tom, co mu motorka v závěru vypovídala službu.

 

MX1

Strhující podívanou nabídlo první finále třídy MX1. Na startu došlo k lehkému kontaktu mezi Smolou a Neugebauerem, a tak všem vypálil rybník Jiří Čepelák. Ovšem ve čtvrté zatáčce se potvrdilo heslo „mládí vpřed“ a Čépu předjel Franta Smola. Ten okamžitě zatáhl a vytvořil si drobný náskok. Postupně se přes Čépu dostal i Richier a Neugebauer. Loňskému mistru Martinu Michkovi se příliš nevydařil start a musel dotahovat z druhé poloviny první desítky.

Zhruba v polovině závodu Smolovi ztvrdly ruce a už nebyl schopný Richiera udržet za zády. Ten toho využil a ujal se vedení. Dvě kola před cílem divákům zastavil srdce Martin Michek, kterého potkala neuvěřitelná smůla. Jeho motocykl se zastavil a z rozjížďky musel odstoupit pro poruchu motoru. Naopak štěstí stálo při Frantovi Smolovi, který rozpletl zadní kolo a jen tak tak dojel do cíle. Pořadí v cíli tedy bylo Richier, Smola, Neugebauer.

 

Kombinované Finále B

Do opravného závodu nastoupil tedy i Martin Michek. S přehledem toto finále vyhrál a spolu s Vítem Stránským postoupili do Superfinále. Z třídy MX2 postoupili David Kosmák a Jakub Hruška.

 

Superfinále (MX1 MX2)

A bylo to tu. Historicky první kombinované superfinále. Celkem 2000 diváků mohlo vidět opravdu to nejlepší z nejlepšího. Všichni měli husí kůži, když se na rošt postavilo 40 borců, co si nedarují ani metr, když šlo o prachy.

Holeshot bral Richier, za ním Neugebauer a Smola. Ve druhé zatáčce Smola zužitkoval nabrané zkušenosti z Ameriky a Richiera předjel. Smola jel opravdu na maximum a na cílové rovince udělal chybu na hranici pádu. Nohu měl přehozenou přes sedlo, jakoby chtěl z motorky vystoupit. Toto zaváhání zdrželo i Richiera a chyby využil Neugebauer. Richier kolo na to také zachyboval a dostal se opět za Smolu. Jenže jeho trápení nekončilo. Další jezdecká chyba ho odsunula až na místo sedmé, kde za boha nemohl najít to správné tempo. Franta Smola měl obdobné problémy. Zašlápl si motorku a propadl se na šesté místo. Mezi tím, jel na špici osamocený Neugebauer, ale nenápadně ho desetinu po desetině dotahoval zdravě naštvaný Martin Michek. Ten chytl takové tempo, že v posledním kole měl Neugebauera na dostřel, a vypadalo to, že v posledních metrech bude velký souboj. Bohužel Martinovi chybělo právě ještě jedno kolo, aby s Neugebauerem mohl napřímo závodit. A tak cílem projel první Neugebauer před Michkem a Bartošem.

 

První mistrák plný zvučných jmen byl opravdu divácky nepřekonatelný. Krásné souboje na trati, sluníčko a dobré zázemí, o tom všem byla Dlouhá Loučka. Kdo nepřijel, může jedině litovat. Další závod se jede 19.5. v Pacově.

 

Výsledky:

 

Veterán

1. Jízda

1. Dušan Kotrla (Honda)

2. Roman Skalka (Honda)

3. Roman Buček (KTM)

2. Jízda

1. Zdeněk Velký (Honda)

2. Dušan Kotrla (Honda)

3. Michal Baborovský (Honda)

 

Veterán nad 50

1. Jízda

1. Zdeněk Velký (Honda)

2. Roman Malý (Suzuki)

3. Bohumil Klanica (Honda)

2. Jízda

1. Zdeněk Velký (Honda)

2. Roman Malý (Suzuki)

3. Bohumil Klanica (Honda)

 

MX2

Finále A

1. Marek Sukup (KTM)

2. Tomáš Śimko (KTM)

3. Boris Maillard (Kawasaki)

Superfinále

1.Tomáš Śimko (KTM)

2. Marek Sukup (KTM)

3. Boris Maillard (Kawasaki)

 

MX1

Finále A

1. Florent Richier (KTM)

2. František Smola (KTM)

3. Filip Neugebauer (Kawasaki)

Superfinále

1. Filip Neugebauer (Kawasaki)

2. Martin Michek (KTM)

3. Petr Bartoš (KTM)

Průběžné výsledky 2019

  MX1   MX2
  Ženy
  Veterán   Veterán 50+
521  Szvoboda Bence 241 377  Martin Krč 153 10  Kristýba Vítková 300 18  Martin Žerava 294 155  Roman Majer 262
134  Filip Neugebauer 239 53  Šimon Jošt 150 221  Barbora Laňková 256 Zdeněk Pučálka 233 198  Josef Nesejt 218
101  Václav Kovář 212 202  Jonáš Nedvěd 141 213  Marika Mlýnková 222 378  Jan Hůda 165 991  Petr Dokoupil 215